Версия для слабовидящих
Administration (495) 699-33-10
Cashier Theatre (495) 699-33-10
(every day from 10.00 to 19.00)

Obraztsovfest

X International Puppet Theatre Festival named after Sergey Obraztsov

 

 
5 october saturday
 
   
                   
      Small Stage                  13.00   «TREASURE ISLAND», Brazil 6+                             
                   
      Chamber Hall   15.00             «Tropeço», Brazil 18+                                                                              
      Chamber Hall   17.00   «Tropeço», Brazil 18+    
                   
      Big Stage   19.00   «Turandot», Russia 16+  
                   
     
6 october sunday
 
   
                   
      Big Stage   17.00   «When Land Becomes Water», India 8+  
                   
      Small Stage   19.30   «DU RÊVE QUE FUT MA VIE», France 16+  
                   
 
7 october monday
 
     
                   
      Chamber Hall   17.00   «The White Woman», Canada 16+  
                   
      Small Stage   19.30   «DU RÊVE QUE FUT MA VIE», France 16+  
                   
     
october tuesday
 
   
                   
      Chamber Hall   12.30   «The White Woman», Canada 16+  
                   
      Small Stage   19.30   «DU RÊVE QUE FUT MA VIE», France 16+  
                   
     
october wednesday
 
   
                   
      Small Stage   14.00    «TAMING OF THE WILD», India 8+  
                   
      Small Stage   18.00   «Kambharamayana-Tholpavakoothu», India 8+  (если тепло, то в парке)  
                   
     
12 october saturday
 
   
                   
      Big Stage   14.00   «Puppetry shows and Shadow plays», China 6+  
                   
 
13 october sunday
 
   
                   
      Small Stage   16.00    «Tears By The River», Kenya 8+  
                   
 
15 october tuesday
 
   
                   
      Small Stage   17.00   «Petit fours», Russia 8+  
                   
      Big Stage   19.00   «La Dernière danse de Brigitte», Spain 14+  
                   
      Small Stage   20.00   «Petit fours», Russia 8+  
                   
     
16 october wednesday
 
   
                   
      Chamber Hall   12.30   «Nymio: minimal stories told with the hands», Spain 6+  
                   
      Chamber Hall   18.00   «Andras Lenart show», Hungary 6+  
                   
      Big Stage   19.00   «Eh man he», Spain 14+  
                   
      Small Stage   20.30    «Silence. An Homage to Édith Piaf», Russia 16+  
                   
 
17 october thursday
 
   
                   
      Chamber Hall   14.00   «Jovan», Greece 8+  
                   
 
18 october friday
 
   
                   
      Big Stage   19.00   «Origins», RSA 12+  
                   
      Small Stage   20.30   «OperettAlzheimer», France 16+  
                   
 
19 october saturday
 
   
                   
      Big Stage   16.00   «Baron Myunkhauzen», Russia 8+  
                   
      Small Stage    19.00   «OperettAlzheimer», France 16+